Få kompetencer til at løse dine opgave som leder i forskellige typer virksomheder.
Styrk dine kompetencer inden for det personlige lederskab, strategi- og strukturledelse.
Som leder er det din rolle at gå forrest og sikre, at din virksomhed har en stærk og inspirerende virksomhedskultur. På diplomuddannelsen i ledelse arbejder vi med viden, metoder og færdigheder til at gøre netop dette. Her styrker vi dine kompetencer inden for det personlige lederskab, strategi- og strukturledelse, hvad enten du er øverste leder eller har en ledelsesfunktion i forbindelse med projekter og opgaver et andet sted i virksomheden, privat som offentlig.
Du lærer desuden at indgå ledelsesmæssigt i tværfaglige og tværgående samarbejder samt selvstændigt udvikle egen ledelsespraksis. Uddannelsen henvender sig til alle slags ledere, også dig, der er ny i lederjobbet eller snart skal være det. På uddannelsen vil du derfor møde andre ledere fra forskellige brancher og organisationer, som du kan sparre og arbejde sammen med.
Typisk på vores campusser i Kolding, Haderslev, Aabenraa og Esbjerg
Læs online - ét enkelt modul eller hele uddannelsen
Vi udbyder alle moduler på Diplom i ledelse online. Læs hele uddannelsen online, eller vælg online moduler i de perioder, hvor du har brug for større fleksibilitet.
Diplomuddannelsen i ledelse er normeret til 1 år. Det betyder, at uddannelsen tager et år, hvis du studerer på fuld tid. De fleste vælger dog at læse på deltid i 3 år, så der er plads til familie- og arbejdsliv. Du kan vælge at læse over en endnu længere periode, så længe du afslutter uddannelsen inden for seks år fra den dag, du starter.
Som studerende på Diplomuddannelsen i ledelse tilmelder du dig ikke en hel diplomuddannelse på én gang. Du tilmelder dig derimod løbende modulerne i det tempo, der passer dig. Er du ny studerende, skal du ved første tilmelding til et modul vedhæfte dokumentation for adgangsgivende uddannelse og erhvervserfaring. Se oversigten over obligatoriske og valgfrie moduler på diplom i ledelse længere nede på siden.
For at blive optaget på modulerne på uddannelsen skal du som minimum have afsluttet en kort videregående uddannelse på niveau med en erhvervsakademiuddannelse eller en akademiuddannelse, som f.eks. administrationsøkonom, miljøteknolog eller akademiuddannelse i beskæftigelse. En professionsbacheloruddannelse eller universitetsbachelor giver dig derfor også adgang til modulerne på diplomniveau. Derudover forudsætter optagelse på diplomuddannelserne mindst to års relevant erhvervserfaring efter gennemført adgangsgivende uddannelse.
Diplomuddannelser i Danmark skal betales af dig selv eller din arbejdsgiver. I særlige tilfælde har du mulighed for at få SVU (Statens Voksenuddannelsesstøtte). Det kan du læse mere om på www.svu.dk.
Du betaler løbende for din uddannelse, hver gang du tilmelder dig et modul på vores hjemmeside.
Vi udbyder også uddannelsen som rekvirerede forløb med deltagelse af flere ansatte fra samme arbejdsplads. Vi kan tilbyde jer særligt tilrettelagte forløb, der vil gøre det muligt for ansatte på samme arbejdsplads at deltage i et fælles forløb uanset forskelle i adgangskravene. Læs mere om at få et skræddersyet forløb til din virksomhed.
De vigtige detaljer
På nedenstående side finder du alt, hvad du skal vide om til- og afmelding til vores efter- og videreuddannelsesmoduler, samt eksamener og udgifter.
Er du interesseret i at få op til 10.000 kr. årligt til videreuddannelse? Så læs mere her.
Uddannelsen består af obligatoriske moduler, valgfrie moduler og et obligatorisk afgangsprojekt, som tilsammen udgør 60 ECTS-point. De valgfrie moduler og afgangsprojektet giver dig mulighed for at specialisere dig i forhold til en bestemt funktion, profession eller branche.
Den nye leder - Det personlige lederskab og forandring, Esbjerg og Aabenraa
Dette modul inden for diplom i ledelse, er designet til at give den nye leder de nødvendige færdigheder værktøjer og viden til at lykkes i deres nye lederrolle. Dvs. der fokus på at udvikle ledelsesidentitet og praktisere personligt og fagligt lederskab professionelt gennem refleksion, kommunikation og handling i forhold til organisationens behov og opgaveløsning.
Læs mere om det personlige lederskab og forandring
Har du spørgsmål til adgangskrav, merit eller kompetencevurdering? Eller har du brug for Studievejledning til at sammensætte et efteruddannelsesforløb?
Find svar her på siden eller kontakt vores studievejledere for personlig vejledning om efteruddannelse.
Vi sidder klar til at hjælpe dig med alt omkring tilmelding, optagelse, faktura eller eksamen på vores akademi- og diplommoduler samt kurser og temadage.
Mandag-torsdag: 8.00-12.00, fredag lukket.
Obligatoriske moduler
Her kan du vælge mellem de obligatoriske moduler på Diplom i ledelse. De tre moduler på 10 ECTS henfører til gældende studieordning siden august 2018.
Hans-Henrik er kandidatuddannet i pædagogisk psykologi og konsulentuddannet i systemisk ledelse og organisationsudvikling. Han har stor praksiserfaring i arbejdet med ledelse- og organisations psykologi inden for børn og ungeområdet i den offentlige sektor.