Gå til hovedindhold
  • Uddannelse
  • Videreuddannelse og kurser
  • Forskning
  • Om UC SYD

Case: Sundhedsadministrativ koordinator

I skal forholde jer til følgende, og senere præsentere, hvad I tænker en sundhedsadministrativ koordinator skal have af kompetencer, for at kunne hjælpe Maria i den situation, hun står i.

I skal lave et produkt, som præsenterer jeres arbejde og overvejelser i forhold til at hjælpe Maria.

  • Hvordan skal hun kommunikere med Maria, hvad forestiller I jer er vigtigt, når man som sundhedsprofessionel skal kommunikere med en patient som Maria?
  • Hvad er tværfagligt arbejde, og hvordan kan man som sundhedsadministrativ koordinator facilitere det tværfaglige arbejde, og hvilken rolle har man som sundhedsadministrativ koordinator i det? Hvilke faggrupper vil man forvente kommer i berøring med en patient/borger som Maria?
  • Har Maria nogle rettigheder, I som sundhedsadministrativ koordinator skal være opmærksomme på? Har I nogle pligter, I skal være opmærksomme på?
  • Hvad med diabetes type to? Hvad er det for en sygdom, og hvad er det for gener, Maria lider af?
  • Kunne der være nogle teknologiske løsninger, som kunne støtte Maria i at mestre hendes livssituation bedre?
  • Når det hele skal koordineres, hvad er så vigtigt?