Publiceret:
- Vi er superglade for, at så mange lærere og pædagoger har søgt ind på den nye professionsmaster. Det viser, at der er solid efterspørgsel på at kunne tage en kandidatuddannelse oven på en professionsbachelor. De danske professionshøjskoler har i mange år arbejdet på at kunne tilbyde kandidatuddannelser. Det kan vi nu, og med de nye professionsmastere, der dimitterer i 2027, kommer vi helt sikkert til at styrke den syd- og sønderjyske velfærd, siger Alexander von Oettingen, rektor ved UC SYD.
Professionsmaster i pædagogisk-psykologisk rådgivning er en praksisnær videreuddannelse, der skal styrke indsatsen for børn og unge i mistrivsel i skoler og dagtilbud. Uddannelsen er en af flere kandidatuddannelser, der de kommende år udbydes af de danske professionshøjskoler.
Fristen for at søge ind på den nye professionsmaster udløb fredag den 1. maj kl. 12.00, og med over 64 ansøgere ser det ud til, at det første – og historiske – professionsmasterhold på UC SYD bliver fyldt.
- Vi er meget tilfredse med, hvordan både vores lærer- og pædagogstuderende samt erfarne fagprofessionelle har taget imod den nye professionsmaster. Det giver et solidt grundlag for at gennemføre uddannelsen i tæt samarbejde med daginstitutioner og skoler i regionen, hvilket er centralt for os, forklarer Jesper von Seelen, forskningschef hos UC SYD.
De kommende professionsmasterstuderende i pædagogisk-psykologisk rådgivning begynder i september og skal første dag møde ind på UC SYD Kolding, hvor der også uddannes pædagoger. Campus ligger centralt mellem UC SYDs øvrige campusser i Esbjerg og Haderslev, hvor der uddannes lærere og pædagoger.
Professionsmaster i pædagogisk-psykologisk rådgivning er den første af en række kandidatuddannelser, som de seks danske professionshøjskoler, inklusive UC SYD, udbyder.
Planen er, at der i de kommende år udbydes op mod fem forskellige professionsmasteruddannelser. På landsplan etableres der i alt 300 pladser på professionsmasteruddannelser i 2026, stigende til 650 i 2028 og 1.200 uddannelsespladser ved fuld indfasning.
Billedtekst:
Den nye professionsmaster på UC SYD Kolding har fået en stærk start med 64 ansøgere til 27 pladser. Foto: UC SYD.