Gå til hovedindhold
  • Uddannelse
  • Videreuddannelse og kurser
  • Forskning
  • Om UC SYD

Kurser på din skole

Prøven i engelsk

Tilbage til kursusoversigten

Kurser på din skole

CFU, UC SYD tilbyder kurser, som kan købes af skolerne i vores dækningsområde:

  • Billund Kommune
  • Esbjerg Kommune
  • Fanø Kommune
  • Haderslev Kommune
  • Sønderborg Kommune
  • Tønder Kommune
  • Varde Kommune
  • Vejen Kommune
  • Aabenraa Kommune

Kurserne afvikles i skolernes egne lokaler, og skolerne står selv for materialer, kopier til lærerne m.m., samt evt. forplejning.
 

Det er CFUs fagkonsulenter, som er instruktører på kurserne.
 

Prøven i engelsk

På dette kursus får du styr på den mundtlige prøve i engelsk. Vi tager udgangspunkt i den nyeste prøvevejledning og kigger på love og paragraffer, vurderingskriterier, prøveoplæg, elevdispositioner, hjælpemidler m.m.

På kurset her får du styr på den mundtlige prøve i engelsk. Vi tager udgangspunkt i den nyeste prøvevejledning og kigger på love og paragraffer, vurderingskriterier, prøveoplæg, elevdispositioner, hjælpemidler m.m.

Du vil desuden få inspiration til din årsplan i form af tekster, film og tv, aktuelle temaer og forløb til aldersgruppen, og der vil være tid til en god snak/erfaringsudveksling med andre kollegaer.

Målgruppe: Engelsklærere, der underviser i 8.-10. klasse

Max antal deltagere: 30

Varighed: 3 timer

Pris: 6.100 kr. (inkl. transport til og fra skolen)

Instruktør: Lise Fenger Poulsen

Bestil kurset hos
Pædagogisk konsulent Lise Fenger Poulsen, lfpo@ucsyd.dk | 7266 3325