Gå til hovedindhold
  • Uddannelse
  • Videreuddannelse og kurser
  • Forskning
  • Om UC SYD

Kurser på din skole

Workshop: Kreatives Schreiben

Tilbage til kursusoversigten

Kurser på din skole

CFU, UC SYD tilbyder kurser, som kan købes af skolerne i vores dækningsområde:

  • Billund Kommune
  • Esbjerg Kommune
  • Fanø Kommune
  • Haderslev Kommune
  • Sønderborg Kommune
  • Tønder Kommune
  • Varde Kommune
  • Vejen Kommune
  • Aabenraa Kommune

Kurserne afvikles i skolernes egne lokaler, og skolerne står selv for materialer, kopier til lærerne m.m., samt evt. forplejning.
 

Det er CFUs fagkonsulenter, som er instruktører på kurserne.
 

Workshop: Kreatives Schreiben 

Få inspiration til legende og kreative skriveøvelser, der styrker elevernes lyst til at udtrykke sig på tysk – med metoder, du selv afprøver og kan tilpasse til alle niveauer.

I denne intensive 2-timers workshop dykker vi ned i kreative og generative skriveøvelser, der kan styrke elevernes lyst til at udtrykke sig på tysk. Du bliver præsenteret for en bred vifte af inspirerende metoder og aktiviteter, som du selv får mulighed for at afprøve undervejs. Øvelserne tager udgangspunkt i legende, æstetiske og elevnære tilgange til skrivning og kan tilpasses forskellige niveauer og klassetrin. Vi arbejder med både individuelle og kollaborative skriveformer, og du får idéer til, hvordan du kan integrere kreativ skrivning i din undervisning, uanset om du underviser begyndere eller mere erfarne elever.

Der vil også være tid til refleksion og erfaringsudveksling, hvor vi sammen drøfter, hvordan de præsenterede metoder kan omsættes til praksis i din egen undervisning.

Målgruppe: Tysklærere i 6. – 9. klasse

Max antal deltagere: 30

Varighed: 2 timer

Pris: 4.300 kr. (inkl. transport til og fra skolen)

Instruktør: Susanne Ries

Bestil kurset hos
Pædagogisk konsulent Susanne Ries, srie@ucsyd.dk | 7266 5937