Publiceret:
Medarbejderne på UC SYD oplever et arbejdsmiljø i positiv udvikling. Det viser resultatet af spørgeskemaundersøgelsen i den nye midtvejsevaluering, hvor den samlede score er steget fra 4,1 i slutningen af 2024 til 4,3 i 2026. Det er også 0,1 point over seneste branchebenchmark fra 2024. Undersøgelsen på UC SYD er baseret på besvarelser for alle fastansatte og tidsbegrænsede ansatte, og hele 82 procent af medarbejderne har deltaget i undersøgelsen.
Resultaterne peger blandt andet på et stærkt kollegialt fællesskab, god støtte i hverdagen og en mere positiv vurdering af arbejdspladsen. Der er også flot fremgang i medarbejdernes oplevelse professionshøjskolens strategiske retning og samarbejdet på tværs af organisationen.
– Det er meget positivt, at medarbejderne oplever forbedringer i arbejdsmiljøet. Resultaterne tyder på, at indsatser, vi har sat i gang de seneste år, gør en forskel i hverdagen. Men selv om det er positivt og går fremad, skal vi fortsat arbejde på at styrke arbejdsmiljøet ved UC SYD, siger rektor Alexander von Oettingen.
Midtvejsevalueringen er gennemført som en spørgeskemaundersøgelse blandt medarbejderne og følger op på arbejdspladsvurderingen fra 2024.
Fortsat fokus på arbejdspres og forandringer
Midtvejsevalueringen viser også, at der fortsat er områder, hvor arbejdsmiljøet er udfordret.
Det gælder blandt andet balancen mellem opgaver, arbejdsmængde og ressourcer. Derudover peger resultaterne på behov for fortsat opmærksomhed på kommunikation og medarbejderinddragelse i forbindelse med større forandringer samt på samarbejde, tillid og respekt på tværs af organisationen.
– Undersøgelsen giver os værdifulde pejlemærker for, hvor vi skal sætte ind fremover. Arbejdspres, prioritering af opgaver og håndtering af forandringer kræver fortsat opmærksomhed. Det tager vi alvorligt, og det bliver vigtige fokusområder i det videre arbejde. Især i en tid, hvor vi er i gang med at forandre UC SYD, siger Alexander von Oettingen.
Ledere og chefer vil bruge resultaterne i deres arbejde og gennem dialog med medarbejderne sikre, at der bliver taget hånd om udfordringer samt holdt fast i de gode takter.
Resultaterne skal kvalificere det videre arbejde
Midtvejsevalueringen er en del af UC SYDs samlede indsats for at styrke arbejdsmiljøet.
Senere på året offentliggøres yderligere en kvalitativ analyse, som skal supplere spørgeskemaundersøgelsen og give et mere nuanceret billede af arbejdsmiljøet. Når begge dele foreligger, skal resultaterne bruges til at kvalificere det videre udviklingsarbejde.
– Et godt arbejdsmiljø bygger vi sammen på tværs af hele organisationen. Derfor er jeg glad for, at så mange medarbejdere har bidraget med deres oplevelser og perspektiver. Vi vil i fremtiden skulle håndtere flere strategiske forandring og udfordringer. Det kræver, at vi arbejder sammen og skaber et endnu stærkere fælles “vi” ved UCSYD, siger Alexander von Oettingen.