Gå til hovedindhold
  • Uddannelse
  • Videreuddannelse og kurser
  • Forskning
  • Om UC SYD

Tre råd til dig, der skal starte på en diplomuddannelse

Lav klare aftaler med din arbejdsplads og med din familie, spørg om hjælp, it’s the journey – not the destination. Læs her hvad to, der har læst en hel diplomuddannelse, har samlet sig af erfaringer til dig, der skal til at starte på en akademi- eller diplomuddannelse.

Det kan føles skræmmende, overvældende eller uoverskueligt at skulle tilbage på skolebænken igen for første gang i – måske – mange år. 

Bare rolig. Dét er du langt fra alene om at føle. Og faktisk har mange andre før dig følt det samme. Men det er alligevel lykkedes dem at nå ud på den anden side, og derfor har vi taget en snak med to af dem, der netop er dimitteret. 

Tre gode studieråd fra Lene Høxbro Larsen

Den første er Lene Høxbro Larsen, og hun kommer hér med sine tre bedste råd til dig, der netop er startet på en diplomuddannelse.

#1 Lav klare aftaler med familien og arbejdspladsen

Der skal ikke herske nogen tvivl om, at det er krævende at tage en diplomuddannelse. Når du skal læse og skrive opgaver, tærer det på fritiden, og derfor kræver det også din families accept. Det er derfor en god idé på forhånd at lave en klar aftale med din familie om, hvordan og hvornår du skal studere.

Jeg vil anbefale, at du afsætter fast tid til læsning og opgaveskrivning – lidt ligesom hvis du går til yoga. For eksempel kan du hive hver torsdag aften ud af kalenderen til det, og på den måde vil det ikke komme bag på din familie. 

Lene Høxbro Larsen

Da din arbejdsplads også har en aktie i din uddannelse, er det vigtigt også at involvere dem i dine tanker og lave klare aftaler fra start. Hvad skal der for eksempel ske med de opgaver eller møder, som du ikke kan deltage i, mens du sidder på skolebænken? Hér handler det om åben kommunikation og forventningsafstemning. 

Læs også: Sådan overtaler du din leder
 

#2 Gør det praksisnært – og brug det i hverdagen

Lene Høxbro Larsen har læst en hel diplomuddannelse hos UC SYD
Lene Høxbro Larsen har læst en hel diplomuddannelse hos UC SYD

Studiet bliver meget nemmere at komme igennem, hvis du tænker over at gøre det så praksisnært som muligt. I og med at du tager udgangspunkt i din arbejdsplads, når du skriver opgave, er du allerede et godt skridt på vejen. Men gør det også, når du læser teorien – fokusér så på, om du ser eller oplever teorien nogen steder på dit arbejde. Det handler altså om ikke bare at læse teorien blindt, men anskue den med praksisøjne.

Og så er det alfa og omega, at du får mulighed for at afprøve din nye viden på din arbejdsplads. For ikke nok med at du lærer bedre på dén måde, så kan din viden også være til gavn for din arbejdsplads.

Her er det igen vigtigt, at du snakker med din leder og dine kolleger om opgaverne, så de er forberedte på, hvad de har i vente. Inddrag dem også gerne og spørg dem til råds, så det bliver så relevant for alle parter som muligt. Ellers kan du risikere at løbe panden mod muren, når du først på bagkant beder dem om at afsætte tid til at se og høre, hvad du har lært.

Læs også: 7 ud af 10 får større selvtillid og arbejdsglæde
 

#3 Bed om hjælp

Du skal aldrig være for stolt til at bede om hjælp, og der er ofte mange flere, der er klar til at hjælpe dig, end du måske lige tror.

Jeg blev selv dybt imponeret over, hvor meget hjælp jeg kunne få af underviserne. Så når du får en krise eller er i tvivl, skal du tage fat i din underviser, for han eller hun har de nødvendige erfaringer og redskaber til at hjælpe dig. Og ofte skal der ikke så meget hjælp til, før du kan komme videre i processen.

Lene Høxbro Larsen

På uddannelsen bliver du desuden sat sammen med nogle af dine medstuderende i en studiegruppe, og her vil jeg gerne slå et slag for, at du skal bakke op om gruppen. Der er ingen grund til at insistere på, at du selv kan klare det, når I i gruppen kan have stor glæde af hinanden. Ikke kun til opgaveløsningen, men også til at vende stort og småt undervejs.

Tre gode studieråd fra Birgitte Lindberg Henriksen

Nummer to i rækken er Birgitte Lindberg Henriksen, og hun kommer hér med sine tre bedste råd til dig, der netop er startet på en diplomuddannelse.

#1 Det handler om timing og prioritering

Birgitte Lindberg Henriksen har også læst en hel diplomuddannelse hos UC SYD
Birgitte Lindberg Henriksen har også læst en hel diplomuddannelse hos UC SYD og gjort sig gode erfaringer undervejs.

Først og fremmest er det vigtigt, at du mærker efter og vælger det rette tidspunkt at læse de enkelte moduler på.

Hvis  du for eksempel har små børn, eller hvis du – som jeg – er ny leder eller bare generelt ny i job, kan det være ekstra udfordrende at begynde på en diplomuddannelse. Overvej derfor, hvornår du har størst overskud til at gå i gang med de enkelte moduler, for du kommer ikke sovende til det.

Når du først er i gang, er det vigtigt at prioritere din tid rigtigt, fordi du måske både har et job og en familie ved siden af. Jeg har fokuseret på at have hovedet det rigtige sted – forstået på den måde, at jeg aldrig har læst, mens jeg var på job, og aldrig tænkt på arbejdsopgaver, mens jeg har læst. Og her er det vigtigt at afsætte tid til studiet og forventningsafstemme med både familien og arbejdspladsen.

Læs også: Sådan finder du tiden til at læse
 

#2 It’s the journey – not the destination 

I starten var det centrale for mig blot at få papirer på min uddannelse. Men for at lykkes – og også lykkes godt med sit studie – så skal udgangspunktet for et studie ikke blot være at have fokus på slutresultatet, men rejsen undervejs, og den læring og de indsigter, som studiet bibringer. Her er det vigtigt, at du engagerer dig i dit studie, og at du investerer tid på din studiegruppe. For ikke nok med at dine medstuderende beriger dig rent socialt, så giver de dig også nye perspektiver, hvis I i fællesskab forholder jer til, hvad I lærer på studiet.

Og når det indimellem bliver svært, så mind dig selv om, hvorfor du gør det. Nu har jeg selv læst en diplom i ledelse, og jeg vil til enhver tid argumentere for, at du skal læse ved siden af for at blive en god leder, for uddannelse udvikler dit tankespor. Så selvom det kan være en stor mundfuld, er det rigtig vigtigt at prioritere tiden nu, for det vil hjælpe dig på den lange bane.

Birgitte Lindberg Henriksen

Læs også: Derfor skal du videreuddanne dig
 

#3 Søg sparring og vejledning

Vær ikke bange for at række hånden ud og tage imod den sparring og vejledning, som du kan få. Har du for eksempel én i dit netværk, som selv har læst en diplomuddannelse, så brug endelig vedkommende. Jeg har selv været heldig at kunne ladet mig inspirere af andre – for eksempel til hvordan en opgave kunne bygges op.

På UC SYD har jeg ligeledes været heldig kun at møde dygtige undervisere, som har været gode til at guide mig i mål med min diplomuddannelse. Så brug dem gerne i løbet af hele din uddannelse.

Og lyt til underviserne, når de siger, at det er urealistisk at kunne læse hele pensum – eller urealistisk at kunne lære det hele udenad. Det handler om at have gode læsestrategier og vide, hvad du skal nærlæse, og hvad du skal skimme, og også dét kan underviserne hjælpe dig med.

Birgitte Lindberg Henriksen

Læs også: Få svar på dine spørgsmål